Nie každému vyhovuje cvičenie v posilňovni, a keďže skvelé výsledky môžete dosiahnuť aj doma, prečo nezačať cvičiť doma? Cvičenie doma sa v posledných rokoch stalo celkom bežným a mnohí ľudia ho považujú za pohodlnejšie ako cvičenie v komerčných fitnescentrách. Čo je dôležité preto, aby ste začali, ale hlavne pri ňom aj vydržali? Tak to si prečítate v nasledujúcich riadkoch.
Skôr ako sa pozrieme na samotný tréning, pozrime sa na výživové doplnky, ktoré vám môžu pri tréningu pomôcť. Športová výživa neodmysliteľne patrí kultivácii tela. Či už ide o dvíhanie činiek, bojové športy, alebo dokonca beh, pri ktorom človek využíva napríklad výživu na kĺby.
Výživové doplnky sa jednoducho stali úplne bežnou súčasťou tréningu. Proteíny nám pomôžu s rastom a udržiavaním svalovej hmoty, kreatín má pomôcť s energiou počas náročných sérií a predtréningovka nám pomôže dostať sa do správnej nálady na tréning, tak prečo si nimi neobohatiť cvičenie?
Ak sme už správne naladení na tréning, môžeme začať. Tu je niekoľko tipov pre začiatočníkov, ako začať a dodržiavať domáce cvičenie:
1. Stanovte si ciele:
Stanovte si ciele v oblasti fitnes, či už ide o zníženie hmotnosti, posilnenie alebo zlepšenie celkového zdravotného stavu. Nech už si stanovíte akékoľvek ciele, nezabudnite na krátkodobé, napríklad schudnúť 3 kg, a dlhodobé, trvajúce možno rok, kde budete sledovať ťažší cieľ.
2. Vytvorte si harmonogram:
Naplánujte si cvičenie a zapíšte si ho do kalendára. Začnite s realistickým cieľom 2 – 3-krát týždenne a postupne zvyšujte frekvenciu, keď sa vám cvičenie zapáči.
3. Investujte do vybavenia:
Na to, aby ste začali cvičiť doma, nepotrebujete veľa vybavenia. Môžete začať s cvičením s vlastnou váhou, záťažovými gumičkami alebo si zaobstarať niekoľko základných kusov vybavenia, ako sú činky alebo podložka na jogu. Časom však väčšia rozmanitosť vedie k menšiemu riziku nudy a stagnácie.
4. Veďte si tréningový denník:
Či už online, v exceli alebo po starom na papieri, tréningový denník vám pomôže dodržiavať plán. Navyše jeho prostredníctvom môžeme odhaliť príčiny stagnácie a ak si vediete tréningový denník online (log), prispievatelia vám môžu pomôcť s tréningom aj stravou.
5. Odmeňte sa
Rituály:
Ľadová sprcha po tréningu alebo naopak dlhý horúci kúpeľ po ňom môžu byť tým pravým, čo z cvičenia urobí zdravú a príjemnú závislosť.
Naučte sa relaxovať:
Práve ste splnili krátkodobý alebo rovno dlhodobý cieľ? Urobte si prestávku, nechajte svoje telo zregenerovať. Prídete na iné myšlienky a k tréningu sa vrátite oddýchnutí a s novým elánom.
Variabilita:
Z času na čas si odskočte do posilňovne alebo si zacvičte vonku, aby ste dodali svalom a chuti do tréningu nový impulz.
6. Neporovnávajte sa s ostatnými:
Snažte sa byť lepšou verziou svojho minulého ja. Nič neukradne radosť viac ako neustále porovnávanie sa s ostatnými. Zamerajte sa na to, aby ste boli lepšou verziou svojho minulého ja a tréningy si budete oveľa viac užívať.
7. Urobte si z cvičenia rutinu:
Tak ako si umývate zuby, chodíte do kúpeľne či jete, urobte si z cvičenia rutinu a implementujte ju do svojho života, kde sa stane jednoducho vašou neoddeliteľnou súčasťou.
Komerčný článok